Konserwacja

Usługi parkieciarskie, konserwacja parkietu – Kraków

Wykorzystanie podłóg drewnianych to doskonały sposób na uatrakcyjnienie każdego wnętrza. Aby jednak parkiet zachował piękny wygląd, niezbędna jest jego systematyczna renowacja. Na prawidłową pielęgnację desek składają się dwa etapy zmywanie-czyszczenie oraz konserwacja. Kluczem jest tutaj dokładność, drobinki brudu pozostawione na powierzchni mogą ją poważnie zarysować. Następnie poprzez bruzdy brud wnika w głąb posadzki, co negatywnie wpływa na jej wygląd.

Czyszczenie i konserwacja parkietu po lakierowaniu

W przypadku lakierowanych podłóg drewnianych pierwsza konserwacja powinna być przeprowadzona nie wcześniej niż 14 dni po cyklinowaniu. Jest to czas niezbędny dla lakieru do uzyskania optymalnej twardości. Przed renowacją trzeba szczególnie uważać na posadzkę, przesuwanie ciężkich mebli może skutkować szpecącymi rysami. Klientom z Krakowa zawsze sugerujemy podklejanie wszystkich większych mebli filcowymi nakładkami. W celu prawidłowej konserwacji podłogi drewnianej najlepiej wykorzystać preparaty sugerowane przez producenta lakieru. Dobrym rozwiązaniem jest też wykorzystanie gotowych zestawów do renowacji, np. marki BONA. Polecane są zwłaszcza osobom niemającym doświadczenia w pracach konserwacyjnych.

Do codziennej pielęgnacji parkietów drewnianych należy wykorzystywać lekko wilgotnego mopa oraz specjalne preparaty do tego typu podłóg, zgodne z sugestiami producenta lakieru. Jest to bardzo istotne, niektóre środki mogą bowiem naruszać warstwę wierzchnią desek. Mycie powinno być bardzo staranne, aby wyeliminować wszelkie zanieczyszczenia z powierzchni. Nie można jednak przesadzić z wodą, zbyt duża wilgotność może doprowadzić do poważnych zniszczeń. Po dokładnym oczyszczeniu parkietu można rozpocząć właściwą konserwację. Na tym etapie renowacja wymaga bardzo dużej staranności. Środek pielęgnacyjny należy równomiernie rozprowadzić po całej podłodze, na bieżąco eliminując ewentualne zacieki. Wykorzystanie oryginalnych zestawów konserwacyjnych od producenta znacznie usprawnia ten proces. Po zakończeniu pracy parkiet należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

Zabieg renowacji warto powtarzać regularnie, jego częstotliwość powinna być większa w przypadku intensywnie użytkowanych parkietów. Przy standardowym użyciu sugerujemy przeprowadzać prace dwa razy do roku. Dzięki temu deski będą zawsze prezentować się nienagannie, a ich żywotność znacznie się wydłuży.

Klientom z Krakowa polecamy wykorzystanie specjalistycznych środków do pielęgnacji i renowacji parkietów z naturalnego drewna. Do podłóg pokrytych lakierem BONA proponujemy m.in.:

 • Bona Wood Floor Cleaner
 • Bona Wood Floor Refresher
 • Bona Wood FloorPolish (MAT/POŁYSK)
 • Bona Freshen Up

W przypadku lakierowania preparatami firmy DEVA można wykorzystać następujące środki:

 • DEVALIM
 • BRINATUR (POŁYSK/PÓŁMAT/MAT)
 • CLEAR SEAL

Z kolei do czyszczenia i konserwacji podłóg drewnianych, lakierowanych produktami firmy HARTZLACK polecamy:

 • HartzLain Cleaning Kit
 • HartzLain Polish (POŁYSK/PÓŁMAT)

Czyszczenie i konserwacja parkietu po olejowaniu

Innym sposobem na wykończenie parkietu jest olejowanie. Proces wstępnego utwardzania powłoki trwa minimum 24 godziny. Jednak na przyjęcie pełnego obciążenia podłoga jest gotowa dopiero po dwóch dobach. Jednak w miarę możliwości najlepiej odczekać 10 dni przed ustawieniem mebli, koniecznie podklejonych filcem. Podobnie jak w przypadku posadzek lakierowanych trzeba zabezpieczać warstwę oleju, w celu uzyskania najlepszych efektów prac.
Deski olejowane wymagają większej troski w trakcie codziennej pielęgnacji i powinny być utrzymywane w stanie nasyconym. Do ich czyszczenia trzeba korzystać z preparatów dedykowanych, uniwersalna chemia może uszkodzić nawierzchnię. Popularne preparaty często zawierają w swoim składzie substancje, które mogą rozpuszczać naturalne składniki zawarte w oleju.

Należy unikać mycia podłogi z pomocą mokrego mopa, lepiej postawić na odkurzanie lub polerowanie specjalnym urządzeniem. Renowacja tego typu posadzek wymaga regularnego stosowania środków odświeżających, które zapobiegają wysychaniu i płowieniu powierzchni i chronią ją przed wnikaniem zabrudzeń. Preparaty pielęgnacyjne przeważnie dostępne są w formie koncentratu. Należy rozpuścić go w wodzie i dokładnie nakładać na parkiet lekko wilgotnym mopem. W przypadku intensywnie użytkowanych powierzchni konserwacja gruntowna powinna odbywać się co kilka miesięcy. Na początku konieczne jest usunięcie brudu powłoki olejowo-woskowej, najlepiej z pomocą polerki jednotarczowej. Po zakończeniu konserwacji trzeba nałożyć nową powłokę, a następnie dokładnie ją wypolerować.

Do czyszczenia i konserwacji desek olejowanych produktami OSMO polecamy następujące środki:

 • WISCH FIX – idealny do codziennego mycia desek drewnianych
 • Wachspflege – środek do czyszczenia i renowacji wosku
 • Wachspflege Weiss preparat do czyszczenia i renowacji wosku posadzek w kolorze białym.

W przypadku posadzek z widocznymi śladami użytkowania polecamy cyklinowanie, które przywróci im dawny wygląd. Usługa dostępna jest w naszej firmie dla mieszkańców Krakowa i innych części Małopolski. Proponujemy odnawianie parkietu drewnianego z wykorzystaniem nowoczesnej szlifierki bezpyłowej, która doskonale poradzi sobie z renowacją nawet bardziej zniszczonych desek. Ostateczna cena cyklinowania uzależniona jest od powierzchni prac. Więcej szczegółów na temat oferty można znaleźć na naszej stronie.