Konserwacja

Czyszczenie i konserwacja parkietu po lakierowaniu

Regularna konserwacja jest niezbędna, aby utrzymać Twoje drewniane podłogi w jak najlepszym stanie. Pielęgnacja podłogi to dwa procesy: bieżące zmywanie-czyszczenie oraz okresowa konserwacja. Dokładność usuwania zanieczyszczeń zdecydowanie przedłuża okres użytkowania lakierowanego parkietu. Największym wrogiem lakierowanej posadzki jest piasek, najczęściej wnoszony na obuwiu. Powoduje on drobne zarysowania lakieru uszkadzające jego powłokę. W powstałe wgłębienia bez trudu wnika brud, wbudowując się w strukturę podłogi. Oczywiście powoduje to duże straty w wyglądzie naszego parkietu. Dlatego bardzo ważne jest regularne utrzymywanie czystości parkietu.

Pierwszą konserwację parkietu, w przypadku posadzek lakierowanych, można przeprowadzić już po wykonaniu prac związanych z cyklinowaniem, lakierowaniem i montażem listew, oczywiście po odpowiednim okresie przerwy od 14 – 30 dni pozwalającym na pełne utwardzenie lakieru. Podczas powyższego okresu staramy się nie przesuwać mebli po powierzchni polakierowanej podłogi. Nóżki mebli podklejamy filcem lub innym materiałem uniemożliwiającym uszkodzenie podłogi. W pierwszym okresie użytkowania nie przykrywamy nowej podłogi dywanami, foliami itp. mogącymi zakłócać proces utwardzania się lakieru. Konserwację podłóg lakierowanych przeprowadzamy zawsze z użyciem środków wytypowanych przez wytwórcę lakieru lub producenta gotowych, lakierowanych elementów podłogi. Można też używać gotowych zestawów do nakładania wyżej wymienionych środków, np firmy Bona. Zdecydowanie ułatwia to przebieg całej operacji.

Bieżące, codzienne czyszczenie przeprowadzamy za pomocą dobrze wyciśniętego płaskiego mopa, lub innego urządzenia, stosując środki dozwolone przez producenta lakieru rozpuszczone w wodzie. W ten sposób zmywamy wszelkie zanieczyszczenia, zabrudzenia i odświeżamy podłogę tym samym nie niszcząc powłoki lakierniczej. Należy pamiętać o tym, że zbyt duża wilgoć lub zbyt długie utrzymywanie się jej na powierzchni parkietu może go uszkodzić. Dlatego nie przesadzamy z ilością nakładanych środków.

Zabieg właściwej konserwacji przeprowadzamy po wykonaniu gruntownego czyszczenia podłogi. Równomiernie nanosimy środek na całą powierzchnię podłogi, starając się uniknąć powstania jakichkolwiek zacieków. Jak wspomnieliśmy powyżej, ułatwią to nam firmowe zestawy producenta do czyszczenia parkietu. Tak zakonserwowaną podłogę pozostawiamy do wyschnięcia.

Częstotliwość zabiegów pielęgnacyjnych konserwacji powinna być uzależniona od intensywności użytkowania podłogi – średnio 2 razy w roku. Tak pielęgnowana drewniana podłoga pozwoli nam się cieszyć jej wspaniałym wyglądem przez dłuższy czas.

Środki do czyszczenia i konserwacji podłóg drewnianych, lakierowanych produktami firmy BONA
Bona Wood Floor Cleaner
Bona Wood Floor Refresher
Bona Wood FloorPolish (MAT/POŁYSK)

Środki do czyszczenia i konserwacji podłóg drewnianych, lakierowanych produktami firmy DEVA
DEVALIM
BRINATUR (POŁYSK/PÓŁMAT/MAT)
CLEAR SEAL

Środki do czyszczenia i konserwacji podłóg drewnianych, lakierowanych produktami firmy HARTZLACK
HartzLain Cleaning Kit
HartzLain Polish (POŁYSK/PÓŁMAT)

Czyszczenie i konserwacja parkietu po olejowaniu

Po podłodze olejowanej można poruszać się dopiero po wstępnym utwardzeniu powłoki olejowej- nie wcześniej niż po 24 godzinach. Pełne obciążenie podłogi jest możliwe dopiero po upływie co najmniej 48 godzin, a nawet 10 dni. Tak jak w przypadku podłóg lakierowanych, pamiętajmy, że im dłużej będziemy chronić podłogę zaraz po nałożeniu oleju tym dłuższy będzie czas jej wytrzymałości. Nogi mebli również należy zabezpieczyć np. filcem.

Podłogi olejowane należy utrzymywać w stanie nasyconym. Używaj zalecanych środków do czyszczenia powierzchni olejowanych, które zarówno czyszczą, jak i chronią powierzchnię. Nie czyść powierzchni wodą ani środkami uniwersalnymi, które usuwają naturalne substancje oleiste zawarte w powierzchni. Podczas codziennej pielęgnacji czyść podłogi na sucho odkurzaczem, miękką szczotką lub odpowiednim padem na polerce. Aby zapobiec mętnieniu i wysychaniu podłóg olejowanych, regularnie pokrywaj je warstwą środka do odświeżania podłóg olejowanych, który zwiększa odporność podłogi na wodę i zabrudzenia. W celu uzyskania najlepszego rezultatu, rozpocznij konserwację podłogi zanim drewno zacznie płowieć. Koncentrat środka czyszcząco-pielęgnacyjnego rozcieńczamy w wodzie i aplikujemy dobrze wyciśniętym mopem –najlepiej płaskim i pozostawiamy do wyschnięcia.

Konserwacje gruntowną powinno się przeprowadzać 2 razy w roku. Przy silnie użytkowanych powierzchniach może odbywać się nawet co 3 miesiące. Za pomocą polerki jednotarczowej należy usunąć starą powłokę olejowo-woskową. Po takim generalnym czyszczeniu należy nanieść nową powłokę olejowo-woskową albo preparat olejowy przeznaczony do konserwacji. Po czym całą podłogę można spolerować. Po gruntownej konserwacji należy prowadzić bieżącą pielęgnację podłogi.

Środki do czyszczenia i konserwacji podłóg drewnianych, olejowanych produktami firmy OSMO
WISCH FIX – środek do codziennego mycia podłóg
Wachspflege – środek do czyszczenia i renowacji wosku
Wachspflege Weiss środek do czyszczenia i renowacji wosku podłóg barwionych na biało