Układanie

Usługi parkieciarskie, układanie parkietu – Kraków

Proces układania parkietu jest bardzo złożony i wymaga od wykonawcy dużej dokładności, cierpliwości i biegłości w swoim fachu. Kluczowe jest przy tym wykorzystanie gruntów oraz klejów z najwyższej półki, a także wybór odpowiedniej posadzki. Dlatego w naszej firmie zapewniamy profesjonalne doradztwo przy zakupie materiałów montażowych oraz samych parkietów. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w usługach parkieciarskich w Krakowie znamy wszystkie najlepsze marki dostępne na polskim rynku.

Przygotowanie podłoża i pomieszczenia

Pierwszym etapem prac jest kontrola wilgotności podłoża cementowego, parkietu oraz samego pomieszczenia; w nim sprawdzamy też temperaturę. W przypadku nieregularnego gruntu wykorzystujemy szlifierkę tarczową i wylewkę z pomocą masy samopoziomującej. Do usunięcia ewentualnych spękań używamy żywicy reperacyjnej. Świadcząc usługi parkieciarskie, korzystamy z najnowszych sprzętów np. aparatu CM do pomiaru wilgotności.

Gruntowanie

Po oczyszczeniu posadzki przystępujemy do gruntowania z pomocą preparatu dobranego pod kątem kleju, który będzie używany. Dzięki gruntowi środek klejący lepiej zwiąże się z podłożem. W przypadku niektórych klejów nie jest wymagane uprzednie gruntowanie. Ten etap układania podłogi najlepiej rozpocząć 48 godzin po dostarczeniu parkietu na miejsce prac. Nie należy wyciągać desek z oryginalnego opakowania!

Układanie na kleju

Ostatni etap prac – klejenie i układanie podłogi – wymaga niezwykłej precyzji i biegłości w obsłudze narzędzi parkieciarskich. Klej trzeba dobrać pod kątem miejsca pochodzenia drewna (egzotyczne lub krajowe), wzoru ułożenia desek oraz ich wymiarów. W naszej firmie korzystamy z preparatów takich marek, jak MAPEI, DEVA, SLC Kerakoll, BOSTIK oraz BONA. Po nałożeniu kleju zaczynamy układanie podłogi z uwzględnieniem obowiązujących w pomieszczeniu dylatacji. Dzięki nim zamontowane drewno będzie pracować w obrębie pokoju. Przy łączeniu parkietu z innym podłożem (np. gres) korzystamy z pasków korkowych.
Przyklejona podłoga jeszcze przez 2 tygodnie od zakończonych prac będzie się stabilizować i dostosowywać do warunków panujących w pomieszczeniu. W tym czasie wszelkie napięcia związane z montażem powinny się unormować.